Now Reading
Full list of Grammy 2021 winners and nominees

Full list of Grammy 2021 winners and nominees

  • Winners include Beyoncé, Billie Eilish, Kanye West, Blue Ivy, SAINt JHN, Wizkid and more.

After the long term anticipation of the commencement of the 63rd edition of the Recording Academy’s annual Grammy Awards, a large number of thrilled fans and nominated performers have gathered patiently, seeking the result of what seems to be a landmark event in the Career of performers Globally, down in history.

Finally rescheduled to take place today, Sunday, March 14, 2021. After being postponed due to the global outbreak of the pandemic Covid-19 virus. The 2021 Grammy Awards was hosted by Trevor Noah. The virtual event which started at 8 p.m.

While the nominated artists awaits the result, the audience are to be thrilled with performances from various selected performers. The likes of Taylor Swift, Billie Eilish, Bad Bunny, BTS, Bruno Mars and Anderson .Paak’s band Silk Sonic, DaBaby, Harry Styles, Lil Baby, HAIM. Including a grand performance from Cardi B and Megan Thee Stallion doing their charts topping song “WAP.”

SEE THE FULL LIST OF THE 2021 GRAMMY AWARDS WINNERS AND NOMINEES

Best Americana Album

Courtney Marie Andrews – Old Flowers
Hiss Golden Messenger – Terms of Surrender
WINNER: Sarah Jarosz – World on the Ground
Marcus King – El Dorado
Lucinda Williams – Good Souls Better Angels

Best American Roots Song

The Secret Sisters – Cabin
Sierra Hull – Ceiling to the Floor
Sarah Jarosz – Hometown
WINNER: John Prine – I Remember Everything
Lucinda Williams – Man Without a Soul

Best American Roots Performance

Black Pumas – Colors
Bonny Light Horseman – Deep in Love
Brittany Howard – Short and Sweet
Norah Jones & Mavis Staples – I’ll Be Gone
WINNER: John Prine – I Remember Everything

Best Song Written for Visual Media

Taylor Swift – Beautiful Ghosts
Brandi Carlile – Carried Me With You
Idina Menzel & Aurora – Into the Unknown
WINNER: Billie Eilish – No Time to Die
Cynthia Ervio – Stand Up

Best Score Soundtrack for Visual Media

Max Richter – Ad Astra
Kamasi Washington – Becoming
WINNER: Hildur Guðnadóttir – Joker
Thomas Newman – 1917
John Williams – Star Wars: The Rise of Skywalker

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

A Beautiful Day in the Neighborhood
Bill & Ted Face the Music
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Frozen 2
WINNER: Jojo Rabbit

Best Contemporary Classical Composition

Thomas Adès – Adès: Concerto for Piano and Orchestra
Richard Danielpour – Danielpour: The Passion of Yeshua
Carlisle Floyd – Floyd, C.: Prince of Players
Ted Hearne – Hearne, T.: Place
WINNER: Christopher Rouse – Rouse: Symphony No. 5

Best Classical Compendium

Mark Stone & Christianne Stotijn – Adès Conducts Adès
Clément Mao-Takacs – Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map; Nieges; Vers Toi Qui Es Si Loin
José Serebrier – Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto
WINNER: Isabel Leonard – Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke
Matt Haimovitz – Woolf, L.P.: Fire and Flood

Best Classical Solo Vocal Album

Stephen Powell – American Composers at Play – William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto
Nicholas Phan – Clairières – Songs by Lili & Nadia Boulanger
Cecilia Bartoli – Farinelli
Brian Giebler – A Lad’s Love
WINNER: Sarah Brailey & Dashon Burton – Smyth: The Prison

Best Classical Instrumental Solo

Kirill Gerstein – Adès: Concerto for Piano and Orchestra
Igor Levit – Beethoven: Complete Piano Sonatas
Augustin Hadelich – Bohemian Tales
Daniil Trifonov – Destination Rachmaninov – Arrival
WINNER: Richard O’Neill – Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

WINNER: Pacifica Quartet – Contemporary Voices
Brooklyn Rider – Healing Modes
Ted hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra: Hearne, T: Place
Devonté Hynes & Third Coast Percussion – Hynes: Fields
Dover Quartet – The Schumann Quartets

Best Choral Performance

The Crossing – Carthage
WINNER: James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers – Danielpour: The Passion of Yeshua
Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir – Kastalsky: Requiem
Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus – Moravec: Sanctuary Road
Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble – Once Upon a Time

Best Opera Recording

Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus – Dello Joio: The Trial at Rouen
Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus – Floyd, C.: Prince of Players
WINNER: The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus – Gershwin: Porgy and Bess
Il Pomo D’Oro – Handel: Agrippina
Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin – Zemlinsky: Der Zwerg

Best Orchestral Performance

Oregon Symphony – Aspects of America – Pulitzer Edition
Iceland Symphony Orchestra – Concurrence
San Francisco Symphony – Copland: Symphony No. 3
WINNER: Los Angeles Philharmonic – Ives: Complete Symphonies
Finnish Radio Symphony Orchestra – Lutosławski: Symphonys Nos. 2 & 3

Best Tropical Latin Album

José Alberto “El Ruiseñor” – Mi Tumbao
Edwin Bonilla – Infinito
Jorge Celedon & Sergio Luis – Sigo Cantado al Amor (Deluxe)
WINNER: Grupo Niche – 40
Victor Manuelle – Memorias de Navidad

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Alejandro Fernández – Hecho en México
Lupita Infante – La Serenata
WINNER: Natalia Lafourcade – Un Canto por México, Vol. 1
Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez – Bailando Sones Huapangos con Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez
Christian Nodal – Ayayay!

Best Latin Rock or Alternative Album

Bajofondo – Aura
Cami – Monstruo
Culturo Profética – Sobrevolando
WINNER: Rito Paez – La Conquesta del Espacio
Lido Pimienta – Miss Colombia

Producer of the Year, Classical

Blanton Asplaugh
WINNER: David Frost
Jesse Lewis
Dmitriy Lipay
Elaine Martone

Best Engineered Album, Classical

JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus – Danielpour: The Passion of Yeshua
David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus – Gershwin: Porgy and Bess
Devonté Hynes & Third Coast Percussion – Hynes: Field
Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic – Ives: Complete Symphonies
WINNER: Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Shostakovich: Symphony No. 13, “Babi Yar”

Best Remixed Recording

Phil Good – Do You Ever (Rac Mix)
Deadmau5 – Imaginary Friends (Morgan Page Remix)
Jasper Street Co. – Praying for You (Louie Vega Main Mix)
WINNER: Saint Jhn – Roses (Imanbek Remix)
Bazzi – Young & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)

Best Engineered Album, Non-Classical

Devon Gifillian – Black Hole Rainbow
Katie Pruitt – Expectations
WINNER: Beck – Hyperspace
Brittany Howard – Jaime
Sierra Hull – 25 Trips

Best Historical Album

Unique Quartette – Celebrated, 1985-1896
Nat King Cole – Hittin’ the Ramp: The Early years (1936-1943)
WINNER: Mister Rogers – It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers
Prince – 1999 Super Deluxe Edition
Orchestral Maneuvers in the Dark – Souvenir
Bela Fleck – Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions

Best Album Notes

Various Artists – At the Minstrel Show: Minstrel Routines from the Studio 1894-1926
Various Artists – The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974
WINNER: The Replacements – Dead Man’s Pop
Various Artists – The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us from Joplin to Jazz and Shaped the Music Business
Nat Shusloff – Out of a Clear Blue Sky

Best Boxed or Special Limited Edition Package

Paul McCartney – Flaming Pie (Collector’s Edition)
Grateful Dead – Giants Stadium 1987, 1989, 1991
Depeche Mode – Mode
WINNER: Wilco – Ode to Joy
Various Artists – The Story of Ghostly International

Best Recording Package

Coldplay – Everyday Life
Lil Wayne – Funeral
Grouplove – Healer
Caspian – On Circles
WINNER: Desert Sessions – Vols. 11 & 12

See Also

Best Roots Gospel Album

Mark Bishop – Beautiful Day
The Crabb Family – 20/20
The Erwins – What Christmas Really Means
WINNER: Fisk Jubilee Singers – Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)
Ernie Haase & Signature Sound – Something Beautiful

Best Contemporary Christian Music Album

Cody Carnes – Run to the Father
Hillsong Young & Free – All of My Best Friends
We The Kingdom – Holy Water
Tauren Wells – Citizen of Heaven
WINNER: Kanye West – Jesus Is King

Best Gospel Album

Antony Brown & group therAPy – 2ECOND WIND: READY
Myron Butler – My Tribute
Ricky Dillard – Choirmaster
WINNER: PJ Morton – Gospel According to PJ
Kierra Sheard – Kierra

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship – The Blessing (Live)
Lecrae Featuring Kirk Franklin – Sunday Morning
We The Kingdom – Holy Water
Tauren Wells Featuring Jenn Johnson – Famous For (I Believe)
WINNER: Zach Williams & Dolly Parton – There Was Jesus

Best Gospel Performance/Song

Melvin Crispell III – Wonderful Is Your Name
Ricky Dillard Featuring Tiff Joy – Release (Live)
Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News – Come Together
Travis Greene – Won’t Let Go
WINNER: Jonathan McReynolds & Mali Music – Movin’ On

Best New Age Album

Laurie Anderson, Tenzin Choegyal, and Jesse Paris Smith – Songs from the Bardo
Priya Darshini – Periphery
Superposition – Form//Less
WINNER: Jim “Kimo” West – More Guitar Stories 
Cory Wong & Jon Batiste – Meditations

Best Music Film

Beastie Boys – Beastie Boys Story
Beyoncé – Black Is King
Freestyle Love Supreme – We Are Freestyle Love Supreme
WINNER: Linda Ronstadt – Linda Ronstadt: The Sound of My Voice
ZZ Top – That Little Ol’ Band From Texas

Best Music Video

WINNER: Beyoncé, Blue Ivy Carter, SAINt JHN, Wizkid – Brown Skin Girl
Future Featuring Drake – Life Is Good
Anderson .Paak – Lockdown
Harry Styles – Adore You
Woodkid – Goliath

Best Arrangement, Instruments and Vocals

John Beasley & Maria Mendes – Asas Fechadas
WINNER: Jacob Collier – He Won’t Hold You
Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnkaye Kencridk & Amanda Taylor – Desert Song
Alan Broadbent & Pat Metheny – From This Place
Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens – Slow Burn

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

Hildur Guðnadóttir – Bathroom Dance
WINNER: John Beasley – Donna Lee
Remyle Boef- Honeymooners
Alvin Chea & Jarrett Johnson – Lift Every Voice and Sing
Jeremy Levy – Uranus: The Magician

Best Instrumental Composition

Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra – Baby Jack
Christian Sands – Be Water II
Alexandre Desplat – Plumfield
WINNER: Maria Schneider – Sputnik

Best Contemporary Instrumental Album

Christian Scott Atunde Adjuah – Axiom
Jon Batiste – Chronology of a Dream: Live at the Village Vanguard
Black Violin – Take the Stairs
Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell – Americana
WINNER: Snarky Puppy – Live at the Royal Albert Hall

Best Dance/Electronic Album

Arca – Kick I
Baauer – Planet’s Mad
Disclosure – Energy
WINNER: Kaytranada – Bubba
Madeon – Good Faith

Best Dance Recording

Diplo & SIDEPIECE – On My Mind
Disclosure Featuring Aminé & Slowthai – My High
Flume Featuring Toro y Moi – The Difference
Jayda G – Both of Us
WINNER: Kaytranada Featuring Kali Uchis – 10%

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2021, Hypeberg™ Company. All Rights Reserved.
Terms Of Use | Privacy Policy | Sitemap